Kórházlelkészi beszámoló 2010

2010_korhazlelkesz-LiptakneGM.doc — Microsoft Word Document, 19Kb

Fájl tartalma ( Teljes képernyő )

Békéscsabai Evangélikus Egyházközség

KÓRHÁZMISSZIÓ

Réthy Pál Kórház és Rendelőintézet, 5600 Békéscsaba, Gyulai út 18.

A kórházlelkészi iroda a REHAB épületének a földszintjén található.

evangélikus kórházlelkész: Liptákné Gajdács Mária

telefon: 06-66-441-411/5517 mellék, illetve mobil: 06-20-824-7910

Lelkészi beszámoló a 2010. évi kórlelkészi szolgálatról

2000. augusztus elseje óta végzem a kórházlelkészi szolgálatomat a Békéscsabai Réthy Pál Kórházban és a Rendelőintézetben. Szolgálatom megkezdése előtt már másfél esztendővel korábban is folyt hasonló jellegű munka, amit akkor egy pályakezdő református lelkész házaspár végzett Békéscsabán.

Jó másfél éven keresztül egyedül végeztem a kórházban a beteglátogatásokat, hívogattam az alkalmakra a betegeket, tartottam istentiszteleteket. Majd a Békéscsabai Evangélikus Gyülekezetből kaptam az Úr Istentől 5-6 segítőt, akikkel sokkal könnyebben és hatékonyabban tudtam már a munkámat végezni. Ettől kezdve már heti 2 istentiszteletet tartottam a kórházban. Előtte és utána a segítőkkel együtt imádkozva készültünk illetve adtunk hálát az Úrnak. A segítőim minden betegágynál megálltak, hívogattak, igés lapot vagy Ev. Életet, illetve a saját kórházi szóróanyagomat osztogatták a betegeknek, mellette összeírták: ki az, aki az ágyához kéri a lelkészt.

Közel 10 éven keresztül végeztem napi 8 órában ezt a szolgálatot, míg 2010. július elsejétől Gáncs Péter püspök úr helyettes lelkészként kiküldött a Gerendás-Csorvási Társult Evangélikus Egyházközségbe. Ekkor napi 4 órára csökkentette a kórházlelkészi munkaidőmet.

Tehát 2010. első félévében napi 8 órában, a második félévében napi 4 órában végeztem a kórházlelkészi munkámat. Több mint egy évtizedes kórházi szolgálatom kapcsán már igen ismertté vált ott akár a munka, akár szerény személyem is. Így már a főnővéreken keresztül is meglehetősen sok kérés érkezik az egyes osztályokról, beteglátogatásokat kérve. A kórház teljes területén kifüggesztve látható a nevem és elérhetőségem. Így a betegek a mobiltelefonjaikon keresztül is gyakran kérnek fel szolgálatokra. A Kelet-Békési Evangélikus Egyházmegye lelkészi is rendszeresen jelzik, ha valaki a gyülekezetükből intézményi kezelésre szorul, vagy az ország más pontjáról Békéscsabára kerülő fekvő betegek miatt is jelezni szoktak más lelkész kollégák, illetve egyházi intézményeinkben dolgozók is. Így az ilyen evangélikus testvéreket is könnyűszerrel meg tudom találni, mivel sikerült a kórház informatikai rendszerén belül elérnem, hogy a belső hálózaton PC-n keresztül én is látom a betegnyilvántartást és az adatokat.

(2010. szeptemberétől vezetem a digitális szolgálati naplót.) 2010-ben a Békéscsabai Réthy Pál Kórházban 79 istentiszteletet tartottam, összesen 474 résztvevővel. 1051 kórházi beteget látogattam meg, 720 lelkipásztori beszélgetést folytattam. Aktívan részt vettem a kórház mindennapi életében. Felkérésre sorra lelkigondoztam kórházi dolgozókat is. A kórház Etikai Bizottságának tagjaként is közreműködtem. A Gyermekosztályon más segítőimmel 2 alkalommal báboztam a 'Ravasz rokon' illetve a 'Panov apó' c. 'Palántás' darabokat. Mivel a MEE 2010-es Missziói Pályázatán erre a célra nyert a pályázatom, pár dolgot ebből a pénzből ezekhez be tudtam szerezni. 2 mentálhigiénés képzésen részt vevő testvérünk munkáját tudtam mentorként segíteni, kórházi gyakorlataikon végig mellettem voltak. A MEE kórházlelkészi közösségében és alkalmain töltekezhettem, kórházlelkészi konferenciáinkon pedig gyarapodhattam, szolgálhattam. Lelkileg egész évben számíthattam Kondor Péter esperes úr megértésére, segítségére. Urunk kezébe teszem életemet, 2011-es szolgálatomat.

Erős vár a mi Istenünk!

Békéscsaba, 2011. március 19.

Liptákné Gajdács Mária

evangélikus kórházlelkész