Navigáció

A betegek és gyülekezete szentestén is számít a lelkésznőre

EVANGÉLIKUS A kórházban maradóknak az ünnepeken még nagyobb szükségük van a lelki támaszra és az Isten igéjére

A szentestét is munkával tölti Liptákné Gajdács Mária. A kórházlelkésszel elmondott közös imára, lelki támogatásra ilyenkor még nagyobb szükségük van a betegeknek, mint a hétköznapok során.

— Hogyan telik a december 24-e?

— Szolgálattal. Reggeltől késő délutánig bent vagyok a kórházban. Istentiszteletet tartok és elbeszélgetek a betegekkel. Akinek az állapota engedi, hazatér az ünnepekre, viszont a kórházban maradók ilyenkor még jobban igénylik a lelki támaszt és Isten igéjét. Néha elég, hogy meghallgatom, ami a szívüket nyomja. De gyakran kérnek arra, hogy közösen imádkozzunk, felolvassak a Biblia tanításaiból.

— A lelkészi szolgálatot igénylők egy része ágyhoz kötött. Ők honnan értesülnek róla, hogy a kórházban lelkész dolgozik?

— A legtöbbször a nővérek segítségével: feljegyzik azoknak a betegeknek a nevét, akik igénylik a lelkészi szolgálatot. S minden osztályon kifüggesztve olvasható a telefonszámom, így maguk a betegek is hívnak. Rendszeresen tartok istentiszteleteket, és naponta öt-hat beteggel is hosszabban elbeszélgetek.

— Gyermekei, férje hogyan viseli, hogy nem tudja velük tölteni a készülődést és az ünnep időszakát?

— Megszokták már, hogy a kórházba visz az első utam. Nyolc éve teljesítek már kórházlelkészi szolgálatot Békéscsabán. Néhány nappal korábban előkészítek mindent, sütök-főzök, de a fa díszítése, a terítés a férjemre és a hat gyermekünkre marad. Mikor végzek a kórházban, már vár rám a telekgerendási gyülekezet. Az istentiszteleten a családom is részt vesz. Utána együtt, otthon elköltjük a karácsonyi vacsorát. Énekelünk, imádkozunk, megajándékozzuk egymást — nem csak anyagi javakkal, odafigyeléssel, szeretettel is. F. M.

Jelenleg Békéscsabán és Telekgerendáson szolgál

Liptákné Gajdács Erzsébet nyolc éve kórházlelkész Békéscsabán. Az evangélikus egyház szolgálatába 1990-ben lépett. Korábban dolgozott a csabai, gyulai gyülekezetben, gondozta a kétegyházi, eleki, sarkadi és a komádi evangélikus leányegyházközségeket. De szolgált a gyulai börtönben, látogatott a Pándy Kálmán Kórházban a betegeket, és a gyulavári tüdőszanatóriumban is tartott istentiszteleteket. Tavaly óta Telekgerendáson teljesít missziós szolgálatot.