Navigáció

Nem számít, kinek milyen a keresztje A kórházi istentiszteleteken mindenki otthonra lel

Nem számít, kinek milyen a keresztje

A kórházi istentiszteleteken mindenki otthonra lel

A kórház senkiben nem ébreszt kellemes emléket. Gyakran még látogatóként is összeszorul a szívünk, betegként még mélyebben érintenek az ott történtek. Békéscsabán, a Réthy Pál kórházban 1999 óta működik kórházlelkészi szolgálat. Két éve Liptákné Gajdács Mária evangélikus lelkész hirdeti Isten igéjét.

Békéscsaba

— A kórház több pontján olvasható az elérhetősége. Az istentiszteletek időpontját azonban nem láttuk kiírva. Honnan tudják az érdeklődők, mikor és hova mehetnek?

— Istentiszteletre az önkéntes segítőim — a békéscsabai evangélikus gyülekezet tagjai — hívogatják a betegeket, és feljegyzik azoknak a nevét, akik ágyhoz kötöttek, így nem tudnak eljönni, de igénylik a lelkész szolgálatát. A nővérek szintén ismerik az időpontokat, gyakran szólnak, ha szükség van rám.

— Karácsonykor több munkája van, mint egy átlagos napon?

— A kórházban nincs átlagos nap. Ha valaki beteg, jogosan várja el, hogy munkanapokon és ünnepnapokon egyaránt megfelelő ellátást kapjon. Karácsonykor a kórházban is tartok istentiszteletet, örömmel hirdetem Jézus Krisztus születését.

— Mennyire jellemző a korábban hitetlen betegekre a valláshoz fordulás?

— Ismerjük a gyakran felhangzó fohászt: ,,Istenem, segíts!” Vannak nagy fogadkozások, hogy ha meggyógyulok, így és így élek majd tovább, más értékrendet követek. Hogy ez mennyire tartós, csak azok tudják, akik kimondták.

— A betegek mennyire ragaszkodnak a vallásukhoz? Mit szólnak, hogy Ön evangélikus lelkész?

— Az istentiszteleteken egyformán ,,otthon” érzi magát minden történelmi egyházhoz tartozó keresztény, hiszen egy az Úr, egy a hit, egy a kereszténység. Ugyanabban a Szentháromságban, egy igaz Istenben hiszünk mindannyian. Ha valaki mégis a saját papját is szeretné, jelzem a szolgatársaimnak a kérést. Egyébként mindenkit arra bíztatok, hogy gyógyulása után a saját gyülekezetébe térjen vissza, ott adjon hálát a jó Istennek.

— Nem viselik meg az emberi sorsok?

— De igen. Nagyon együtt érzek a betegekkel. Egyet azonban nem szabad elfelejteni: nem nekem kell a fájdalommal járó terheket cipelnem. Jézus Krisztus a Megváltó. Isten egyszülött Fiaként azért öltött karácsonykor emberi testet, hogy bűneinket magára vegye.

Fekete G. Kata